10 Temmuz 2012 Salı

Mimar Gibi Havalı Olma RehberiMimar değilsiniz ama arkadaş sohbetlerinde, rakı masasında, efendime söyleyeyim, kokteyllerde vs. mimar gibi havalı konuşmak istiyor, gündelik hayatınıza terimler serpiştirmek istiyorsunuz.
Ahşap yerine tahta dediğiniz günler geride kaldı. İşte karşınızda havalı olmayanlar için mimar gibi havalı olma pratikleri. Aşağıdaki maddeleri okuyun ve aklınızda bir yere not edin.

Çeşitli sohbetlerde uygun tumceler içerisinde ortama serpiştirin.
Aydınlatmalarla başlayalım. Bir alan, genelden değil, noktasal ve sarı renklerde aydınlatılıyorsa;
"Mm, bu tip dramatik ambiansa bayılıyorum. Hacimleri çok cozy yapıyor." Şeklinde konuşun.
Cozy yerine "homy" de kullanabilirsiniz.

Bir önceki örnekte olduğu gibi artık "mekan" kelimesi yerine "hacim" kelimesini kullanıyoruz. Bundan böyle "Bu binanın şeklini çok beğendim" denmeyecek.

Doğru havalılık sırası şu şekildedir; Bina < Yapı < Kütle.
Şekil kelimesinin daha havalı alternatifleri ise şu şekildedir: Şekil < Biçim < Form < Yapı Plastiği (yok artık, o kadar kızı ne yapacaksınız) "Bu kütlenin formunu çok beğeniyorum" gibi. Bundan böyle şehir değil "kent" kelimesini kullanıyoruz.
Fabrika değil, "endüstriyel yapı" diyoruz. "Kentimizdeki eski endüstriyel alanlar bugün bir çekim alanı haline geldi." gibi. "Çekim alanı" her zaman çalışır. Her arkadaşınıza en az bir defa satın. "Modern, minimalist" tanımları çok tüketilmiştir. "Temiz, neat" gibi kelimeler kullanın, detaya girmeyin. Yabancı kökenler her zaman çalışır. Cephe yerine "facade", çekirdek yerine "core", asma kat yerine "mezzanine", kiler yerine"pantry" deyin. "Penthouse" gibi seksi bir kavram varken hangi demode "çatı katı" kullanır ki? Bundan böyle "bölge" kelimesi de kullanılmayacak. Artık "zone" kavramına alışsanız iyi edersiniz. Cümlelerinize "kozmopolit, kitlesel, kamusal" gibi sosyal terimler serpiştirin. Bu noktada şehircilerden destek alabilirsiniz. Yeri geldiğinde daha havalı olabiliyorlar.
Mimari bir analiz yaparken hangi ölçekten baktığınızı belirtin. "İnsan ölçeği" deyin "kentsel ölçek" deyin. Levent Loft'un önünden geçerken o anda yanınızda kim varsa loftlarin hikayesini anlatın. Amerikali ressamlardan girin, eski sanayi yapilarindan çıkın. Kentlerdeki önemli caddelere artık cadde demiyor, "aks" kelimesini kullanıyoruz. "Büyükdere aksındaki yoğunluk, yer altı ulaşım sisteminin sınırlarını zorluyor" gibi. İyi-kötü, faydalı-zararlı her türlü AVM'ye karşı çıkın. Sokak yaşantısı deyin. Hepsi yıkılmalı deyin. Havalı renk isimleri kullanın. Vizon, (çok afedersiniz) siklamen vb. Şu mobilyalari ezbere bilin, bilmeyeni kucumseyin. Eames Lounge Chair, Barcelona Chair, Nougchi Table. Buraya tiklayarak başka bir yazımdaki kaynaktan faydalanabilirsiniz. Bunların dışında Tom Dixon, B&B gibi birkaç yabancı markaya çalışın. Bir mekanda bu markaların ürünlerini gördüğünüzde sohbetinize konu edin. Bu maddelerin tamamını hayata gecirdiginizde artık mim.b+ segmentinde havalı olabilirsiniz. Toplam havalilik puaninizi hesaplarken şu katsayıları da aklınızdan çıkarmayın;


Camper ayakkabi, x1,05 
Moleskine defter; x1,15
Kemik gözlük; x1,25
Kadınlarda kısa saç x1,10

Daha da ileri gitmek istiyorsaniz metaforlara, fraktallara girebilirsiniz ancak bir anda bu kadar havalı olmanız çevrenizde şüphe uyandırabilir. Adım adım ilerlemekte fayda var. Bir uyarı da mimar meslektaşlarıma geliyor. Bu taktikleri şantiyelerinizde kullanmayın.
Şu sıkıntıları yaşamamak için bu taktikleri "Camper"larınızın temiz kaldığı "hacim"lerde hayata geçirin.

 Kaynak: http://www.arkitera.com/gorus/index/detay/mimar-gibi-havali-olma-rehberi/291

Hiç yorum yok: